Neli võimalikku lahendust Euroopa võlakriisile
by Indrek Neivelt
Kaks nädalat tagasi tehti Euroopa riigijuhtide poolt järjekordne katse turge rahustada. See koosviibimine oli nii nagu eelmised. Vahetult pärast koosviibimist räägiti, et see on nüüd piisav ja otsustati rohkem kui tegelikult oodati. Euro tõusis teiste valuutade suhtes ja aktsiahinnad samuti. Mõned üksikud kahtlesid, kas need meetmed on ikka piisavad ja nädala-kahe pärast on kahtlejaid juba rohkem kui neid, kes usuvad, et asjad on nüüd korras.
Nii juhtus kõikidel eelmistel kordadel, kui nn võlakriisi üritati lahendada ja nii läheb tõenäoliselt ka edaspidi. Tänaseks on probleemid jälle väga suured ja ilmselt ei pääse Euroopa juhid ka augustis erakorralisest kokkusaamisest.
See, et riikide võlad liiga suureks kasvavad, polnud üllatus juba 2009. aasta kevadsuvel. Juba siis oli näha, et probleemid tekivad mitte ainult Kreekal vaid ka Portugalil ja Iirimaal. „Ootelehel“ olid Hispaania ja Itaalia. Samuti oli spetsialistidele juba rohkem kui aasta tagasi selge, et euro pole sellisel kujul jätkusuutlik; paljudele oli see selge juba enne euro tulekut.
Ühine raha nõuab palju enamat kui seda tänane rahaliit suudab pakkuda. Raha püsimiseks tuleb kiiresti liikuda võimu tsentraliseerimise suunas. Alates ühisest rahandusministrist ja ühistest Euroliidu võlakirjadest kuni ühise maksupoliitikani välja. Selles suunas liikumist pole aga näha. Pigem kisub iga riik tekki ikka enda poolele. Positiivse arenguna tuleks mainida, et mitte ainult spetsialistid, vaid ka Euroopa üldsus hakkab aru saama, et asi on tõsine ja nii enam jätkata ei saa.
Üritan teha kokkuvõtte sellest, kuhu oleme tänaseks jõudnud:
- Võlausaldajad on osa oma mõningate riikide võlakirjadesse investeeritud rahast kaotanud. Seejuures ei pruugi see „kaotus“ olla nominaalne, vaid näiteks ka läbi raha ostujõu vähenemise ehk inflatsiooni.
- Olukord on väga närviline ja väiksemgi sõnavääratus mõne tipp-poliitiku suust võib tekitada turgudel laviini. Selle tõestuseks sobib hästi Itaalia peaministrilt paar nädalat tagasi pudenenud lause oma rahandusministri kohta, mis turge raputas. Tavalises olukorras oleks seda võetud naljana, aga nüüd hakati rääkima potentsiaalsest Itaalia kriisist. Pankades on praegu igatahes kõrge lahinguvalmidus.
- Suur osa Euroopast elab täna üle oma võimete ehk siis laenu toel. Keskmine elatustase peab Euroopas langema, olgu kulude kärpimise või inflatsiooni näol. Sellest olen kirjutanud varasemas postituses.
- Majandusajalugu ei tunne olukorda, kus eelarvet oleks oluliselt kärbitud ning majandus oleks samal ajal kasvanud jJa seda nii suures osas maailmas.
- Kui riikide laenukoormus on suurem kui SKT, muutub eelarve väga intressitundlikuks. Arvestades tõusvaid intresse, on see paljudele riikidele tõsine probleem. On suur vahe, kas maksta intresse neli või kuus protsenti SKT-st.
- Vastloodud euro tagamise süsteemid ei ole piisavad Itaalia suuruse riigi toetamiseks. Kui näiteks Itaalia makstavad intressid lähevad liiga kõrgeks ning vaja on nn ühiskassast toetamist, võivad ka Prantsusmaa ja siis ka Saksamaa risk ja intress tõusta liiga kõrgeks. Tekib nn doominoefekt, mida ma varem ka viimase mehe jooksuks nimetasin. Ssiis alles puhkeb kriis.
- Euroopa Keskpank elab justkui oma elu ja tegeleb oma peamise eesmärgi ehk hinnastabiilsusega. Intresse tõstes teeb ta laenude teenindamise veelgi keerulisemaks.
- Enamus riike on oma võlakoormuse nii suureks lasknud, et järgmise „tulekahju“ korral ei pruugi riikide garantiid olla enam piisavad. Kui korduks 2008. aasta sügise kriis, ei oleks riikidel võimsust turgudele garantiisid anda ning pangad võivad minna pankrotti.
- Euroopa tahe hoida Euroliit ja selle kaudu Euroopa Liit koos on väga suur. Keegi ei ole huvitatud tekkivast kaosest ning ükski poliitik ei taha minna ajalukku sellega, et tema otsustest või otsustamatusest lagunes Euroopa Liit.
- Olukord muutub väga kiiresti ja raske on analüüsiga turule järgi jõuda. Seetõttu ongi kasulikum tegeleda rohkem fundamentaalsete probleemidega, mitte igapäevase uudistetulvaga.
Millised on võimalikud edasised stsenaariumid?
1. Kärpida-kärpida-kärpida, nagu Balti riigid.
Eestit tuuakse paljudele eeskujuks kulude kärpimise ja sellega konkurentsivõime parandamise poolest. Samas on arusaadav, et see võib töötada väikese riigi korral, kus eksportisime end kriisist välja ja paljud läksid tööle võõrasse riiki. Terve maailm ei suuda eksporti suurendada, sest keegi peab ju ka importima. Samuti ei ole võimalik suuremat sorti rahvaste liikumine. Vaevalt, et inimesed Lõuna-Itaaliast Saksamaale tööle lähevad.
Lisaks tekitab selline stsenaarium probleeme võlgade teenindamisega, olgu võlgnikuks riik või eraisik. Kokkuvõttes tähendaks see stsenaarium Euroopa majandusele järgmise kümne-kahekümne aasta jooksul tõenäoliselt kahanemist.
2. Võimu tsentraliseerimine ehk liikumine Euroopa Ühendriikide suunas.
Ühtne maksupoliitika, ühtsed riigivõlakirjad jms. Liikmesriikidel vähem volitusi eelarvete koostamisel jms.
Arvestades Euroopa praktikat, võtab see rohkem kui kümme aastat – pigem kakskümmend. On selge, et sellist aega meil pole.
3. Inflatsioon.
Olukord võib laheneda sellega, mida riigid on läbi aegade teinud ehk trükkinud raha juurde, nii nagu praegu Ameerika Ühendriikide valitsus ja keskpank. See oleks lühiajaliselt kõige valutum, aga samas on sellel pikaajalised mõjud. Väheneb usaldus raha ja säästmise vastu. . Kui ei ole sääste, ei saa ka investeerida. See eeldaks, et Euroopa Keskpanga põhimõtted vaadataks kriitiliselt üle, mis mõjutab omakorda tarbijate käitumist. Kujutage ette,kui ühel päeval öeldakse, et Euroopa Keskpanga inflatsiooni eesmärk ei ole enam kaks protsenti vaid kümme. Mis saab siis kinnisvara ja muudest hindadest? Kas kõik hakkavad nõudma palgatõusu ja alustavad streike?
4. Rahaliidust lahkuvad need riigid, kes ei suuda kriteeriume täita ning allesjäänud riigid liiguvad suurema tsentraliseerimise suunas.
See tundub esmapilgul kõige loogilisem, aga ka siin on probleemid.
Vaevalt, et lahkuvad riigid oma ühise raha loovad – nn Põhja-Euroopa ja Lõuna-Euroopa euro pole tõenäoline. Pigem koonduvad tugeva eelarvedistsipliiniga riigid ümber Saksamaa ja lahkuvad riigid võtavad kasutusele oma raha. Tõenäoliselt ei suuda Kreeka, Itaalia ja teised lõunapoolsed riigid uue nn Lõuna-Euroopa rahaliidu tingimustes kokku leppida. Pigem ikka igaüks omaette.
See stsenaarium näib lihtne, aga on tehniliselt keeruline, sest sellist reformi ei saa taha üleöö. Pealegi võib see kaasa tuua Kreeka klientide raha viimise Saksa pankadesse, mis paneks Kreeka pangad sellise löögi alla, et Kreekal endal poleks jõudu neid püsti hoida. Appi peavad jälle tulema IMF ja Saksamaa, kuid ega Saksamaagi rahakott põhjatu ole.
Nagu näha ei ole praeguses olukorras ühtki head stsenaariumi. Nagu ikka, lähevad kasutusele nn segastsenaariumid: kulusid kärbitakse, võimu veidi tsentraliseeritakse ja inflatsioon kasvab ilma Euroopa Keskpanga reegleid muutmata. Tõenäoliselt lahkub mõni riik lähema nelja-viie aasta jooksul rahaliidust. Olgem ausad, see on optimistlik stsenaarium.
Pessimistlikuma stsenaariumi puhul suurendatakse stabiliseerimisreservi iga poole aasta tagant, kuni ühel päev läheb Prantsusmaa ja Saksamaa jaoks raha hind liiga kõrgeks ja nemadki vajavad abi.
Aga abi kelle käest? Siis on ainus võimalus raha trükimasin veelgi kiiremini käima panna.
Kommentaarid
Äkki on järgmine positiivne stsenaarium võimalik? Kreeka, IIrimaa ja Läti näitel. Nimelt ei ole riik (Kreeka ja Läti) peale IMF-i ja EU-lt laenu saamist enam sisuliselt oma rahaasjade korraldamisel suveräänne. Ehk tegelikult on toimunud tsentraliseerimine ja otsustusõiguse siirdumine laenuandjate finantsjuhtide kätte. “Me teile järgmist laenumakset ei eralda, sest te ei ole teinud seda, teist ja kolmandat.”
Kui nüüd mõned riigid, näiteks Portugal, Küpros, Itaalia….., veel samasse stsenaariumi satuvad, siis ongi juba natuke nagu Euroopa Ühendriigid. :-) Küllap mõjub selline eeskuju ka teistele riikidele õpetliku eeskujuna, hakatakse kärpima ja tegelema reaalse majanduse efektiivistamisega, mitte finantspoliitilise trikitamisega.
Tere,Indrek,
Iseenese tarkusest mõtlejana, olen ma jõudnud järeldusele, et täna ei saa me rääkida euroopa võla probleemidest, vaid probleem on üleilmne ja lahendus saaks minu arvates olla uue ülemaailmse rahasüsteemi (Bretton-Woodsi süsteem läks hingusele 1971 aastal ja sellest ajast algas ka ülejõu elamine ehk heolu ühiskonna kujunemine vastukaaluks ida-euroopa utoopilisele sotsialismi levimisele) loomises.Selle süsteemi ospoolteks võiks olla iga kontinendi tugevamad valuutad +kuld, ehk praegu USD,EURO, CNY,AUD,BRL,RAND ja kuld, mille alusel arvutatakse virtuaalne maailma raha WOC(world currency) ja millest lähtuvalt tuletatakse riikide valuutade kursid. Raha süsteemi toimimine tuleb üle vaadata iga majandustsükli lõpus ( praegu kestvus 6-8 aastat), et ennetada probleemide kasvamist ja kopeerida maailma arengut võimalikult reaalajas.
Tänane Hiina avaldus reserv valuuta sobivuse suhtes kinnitab minu arvates probleemi globaalsust ja mitte ainult euroopas ja muidugi kärpida,kärpida,kärpida.
Seda kõike võiks maailmale selgitada NO teatri abiga, kes isegi jänesele suutsid ühtteist selgitada ja tegid eesti meestest “GEP-id”
Lugupidamisega
Jaan Luks
Hetkel vabakutseline ettevõtja ja kunagi osalenud Nehatu kiirtoidu keti ülesehitamises.
Positiivsed stsenaariumid pole võimalikud, kuna võlguolevate ja võlgu andnud riikide kultuur ei võimalda seda:
inimesed, kes küll on täiesti rahulolematud riigi juhtimise suhtes, peavad ühest küljest oma riigi suveräänsust kallimaks kõigest ning samas distantseeruvad vastutusest riigi probleemide tekitamisel;
poliitikud peavad kõige olulisemaks oma populaarsust ja võimul püsimist/tagasivalimise võimaluse säilimist, mistõttu puudub motivatsioon läbi viia otsuseid, mille negatiivset mõju mõnele huvigrupile saab koheselt seostada otsuse tegijaga;
laenajate riikide poliitikud peavad edasi laenama, kuna võlgnike järsk mõjutamine või maksejõuetuks tunnistamine tähendab pähe tulistamist omamaistele pankadele, mille juhid on kindlasti vägagi samas klubis tulistajatega. St, hoitakse teatud nõrka status quo’d, kus kasutatakse ühest küljest põhiliselt EU finantssüsteeme probleemsete riikide laenamise reguleerimiseks ja aja võitmiseks, samas ostetakse jõudu mööda tuumikriikide pankade hapusid laene maksumaksja rahaga kokku. Hiljutisest Berlusconi kärbete kärpimisest oli näha, kui tõsiselt need tegelased seal lõunas hoiakute muutmisse suhtuvad. Nii, kui keegi natuke nööri kaelaümber lõdvendab, arvavad, et võib tagasi vanade harjumuste poole pöörduda.
Käisin hiljuti Hispaanias. Seal sõbrad juba naljatavad, et Euro lõpp saabub Hispaania kohalike omavalitsuste valimistega novembris. Viimaste uudiste järgi on Castilla-La-Mancha juba maksejõuetu (Madridi ümbrus). Võlgnevuse suhe SKP’sse võib Hispaanias küll olla suhteliselt keskpärane, aga kui turgudelt raha juurde ei saa, siis küpsevad ka nemad.
Ameeriklased lähenevad probleemile praktilise järjekindlusega. Võlakoormat saab leevendada devalveerides vääringut, milles võlg on noteeritud. Huvitav, miks ei finantseerita Euroopa laenuprobleemide leevendamist Euro trükiga? Tuleval aastal kui saab selgeks, et laenurahad kõik jäävadki vahemere maadesse kinni, pankade laenuvõime degradeerub, majandus külmub kinni ja Euroopat tabab likviidsuskriis, euro väärtuse järsk kukkumine ning deflatsioon, lammutatakse süsteem kuni vundamendini selle asemel, et õpetada inimestele töökust, solidaarsust ja mõõdukaid elukombeid.
Tere.
Ainuke positiivne lahendus on maksusüsteemi muutmine euroopas se on iganenud. Keegi ei maksa neid. Näiteks nutitelefon… vaadake mis sellega saab teha (palju töökohti on kadunud viimase 40 aastaga keegi rääkis midagi aastast 1971 ülejõu elamisest. Sellel ajal mahtus 286 arvuti ühte kahe toalisse korterisse aga täna? Keegi ei suuda neid virtuaalseid makse koguda ja ei kogu. Maksuamet ütleb ,et nemad koguvad kuigi maksumaksjad maksavad.Neil on palju võimalusi mitte midagi maksta ehk maksude optimeerimine.Neid teenuseid mida on võimalik maksustada ja riigid suudava neid (maksuametid)koguda jääb iga päev vähemaks (elekter, kütus ,toit) mida inimesed iga päev tarbivad ei ole lõputult võimalik maksustada .ühel päeval me ei ole konkurentsi võimelisesed.
Ootan komentaare.