Parem õudne lõpp kui lõputa õudus
by Indrek Neivelt
Vaevalt jõudsid Euroopa juhid viimasest kohtumisest välja puhata, kui juba tuli signaal, et oleks vaja uuesti koguneda. Kui esialgu tekitas peamiselt muret see, kust saada raha EFSF-i, siis nüüd üllatas Kreeka. Nagu teame, plaanivad kreeklased panna rahvahääletusele küsimuse, kas kärpida või mitte. See näitab väga ilmekalt, kui erinevalt mõtlevad inimesed on ühes liidus, mida üritatakse juhtida nagu klubi. Tänaseks peaks olema kõikidele selge, et selline moodustis ei ole võimeline koos eksisteerima.
Esmaspäevases Financial Timesis oli hea kolumn Wolfgang Münchau sulest. Autor on ilmselt olnud üks enimloetud euroskeptikuid. Oma kolumnis „What saves the euro will kill the union“ tõestab ta ilmekalt, et kui eurot suudetakse säilitada, siis Euroopa Liit sellisel kujul lõpetab tegevuse. Nimelt peab euro nimel aina rohkem ja rohkem võimu tsentraliseerima. Samal ajal ei ole see enamikele riikidele, kes eurot ei kasuta, kuidagi meeltmööda. Vaja oleks muuta Euroopa Liidu leppeid, aga sellega ei tule tõenäoliselt väljaspool rahaliitu asuvad riigid kaasa.
Soovitan huvilistel seda artiklit lugeda. Oma silm on kuningas.
Kreeka otsus peaks tegelikult isegi parem olema. Mida varem see valus lõige ära teha, seda väiksem on tagasilöök. Täna käib „aja võitmine“ ja laenusummad muudkui kasvavad. Selliselt kummi venitades on oht, et ühel päeval läheb kõik lihtsalt suure pauguga lõhki, palju suurem.
Ent niipalju Kreekast – probleem on siiski palju laiem. Täna nimetatakse seda kriisi millegipärast võlakriisiks. Olen varem kirjutanud, et tegelikult on tegu üle oma võimete elamise kriisiga. Kõigepealt lubasid poliitikud maa ja taeva kokku ja selle elluviimiseks võeti laenu. Kui pangad enam laenu ei andnud, mindi ja võeti raha keskpangast. Paljudele keskpankuritele ja Saksa valitsusele see ei meeldinud ning siis tehti solidaarne keha, mille nimeks pandi EFSF. See on ju sisuliselt pank, kus isegi omakapital ei ole sisse makstud, vaid liikmesriikide garantiidega tagatud.
Seega võtavad need, kes enam laenu ei saanud, nüüd laenu nende riikide tagatisel, kellel veel nii palju laene ei ole. Kahjuks pole palju neid, kes on nõus sellese fondi raha panema. Loodeti Hiina peale, aga Hiina soovitas Euroopal oma asjad enne korda teha. Venemaa lubas kümme miljardit eurot, aga – olgem ausad – vajamineva triljoni juures pole kümme miljardit väga suur raha.
Pealiskaudselt võib kriisi nimetada võlakriisiks, aga see on eksitav diagnoos.See on üle oma võimete elamise kriis ja seda võib nimetada ka demokraatia kriisiks. Kuidas ikka saab nii, et osade maade poliitikud lubavad palju rohkem, kui on võimalik ja siis kui asi on juba nii lootusetu, et sinu võlgadest kirjutatakse pool maha, korraldatakse rahvahääletus, kas kärpida kulusid või mitte? Meiesugustele on see uskumatu lugu. Kas selline demokraatia on ikka võimalik?
Miks on täna nii, et demokraatlikel riikidel on suured laenud ja teistel reservid? Erandiks on vaid Põhja-Euroopa riigid, kus on korralik demokraatia ja mõistlik laenukoormus.
Loodan, et valitsejad saavad aru, et kui piisavalt tugevaid otsuseid ei tehta, võib kriis üle minna demokraatia kriisiks.
Kreeka tegevus peaks asjad kiiresti liikuma panema. Minu arvates on täna ainukene lahendus muuta Euroopa Liit vabakaubandusliiduks ning eurotsooni riigid peaksid veelgi rohkem võimu tsentraliseerima Saksamaa-Prantsusmaa teljel. Ajaloole mõeldes on ülitähtis, et see liit püsiks tugev.
Praegu peaks Euroopa Liidu tippjuhtide kohtumisel kokku leppima, et korraliku eelarvedistsipliiniga riigid, kes on nõus edaspidise tsentraliseerimisega, jäävad ruumi ja need, kes sellega ei nõustu, lahkuvad. Ruumist lahkujatele ja nendele, kes ei taha rahaliiduga ühineda, tehakse tänane Euroopa Liidu leping lihtsamaks. Samuti peaksid rahaliidust lahkumiseks olema selged reeglid.
Seega oleks meil vabakaubandusliit ja rahaliit ning reeglid oleksid neil erinevad. Rahaliidus oleks tänasest rohkem integratsiooni ja Euroopa Liidus vähem. Siis saab otsustusprotsessi toimima ja saab hakata tegelema kriisi lahendamisega, sest praegune klubiline juhtimine on ennast ammendanud.
Või üritame veel kusagilt laenu võtta ja loodame, et Euroopas toimuvad „struktuursed muutused“ ning ükskord suudetakse neid laene teenindada? See oleks pigem lõputa õudus.
Kommentaarid
Tere Indrek,
Hea, et ikka asjadest laiemalt arvad.
Avaliku sektori valitud esindajad peavad täna lahenduse leidma – küsimus on, kas pendlina liikudes (kõik kärpima/säästma) või Euroopalikult kompromissi otsides (kus ja mis see on -ühed sõuavad, teised …??). Tasakaalupunkt tuleb leida ka nii Münchau (kas 3 kiiruseline [eurotsoon, EL 27, ülejäänud] Euroopa on võimalik?) kui Martin Wolfi (vt 2.nov FT) poolt kergitatud teemadel – viimase puhul siis tõdemus, et kõik ei saa Saksa/Hiina mudeli põhjal ülejääke omada, osad peavad ka investeerima/laenama/tarbima.
Aga jah, üks kohalik minister tõdes, et “We all need to become Germans”. Eesti on selles valguses siis juba enam kui poolel teel. T,mm
Demokraatia viga on selles, et inimese hääl või otsus on mõjutatav ja inimene ise ei pruugi aru saada probleemi olemusest. Ehk parima reklaami tegija või valijate oskusklikeim mõjutaja, saab rohkem hääli. Valitu poliitika aga ei pruugi sugugi olla parim tema hääle andjale. Ja hääle andjagi ei pruugi aru saada, mis tegelikult toimub.
Arvamust võivad avaldada küll kõik, aga arvestada saab ainult nende arvamustega, mis pädevad. Ettevõtte juhina ei saa ju minna tänavale esimese vastutulija käest küsima, millised on õiged juhtimisotsused ettevõttes. Neid otsuseid teevad ikka inimesed, kellel otsustamiseks hädavajalik alginfo olemas.
Et demokraatia toimiks, peaks kõigepealt tagama selle, et hääletada saavad ainult need, kes omavad selleks piisavat pädevust. Ka autot ei saa juhtida ilma sõidu- ja teooriaeksamit läbimata. Sarnaselt võiks olla valimisõiguse saamiseks vajalik valijakõlblikkuse eksami andmine. Kui riigi toimemehhanismidest ja majandusest midagi aru ei saa, siis ei tohiks olla ka lubatud riigi juhtimises osaleda.
Muidu juhtubki see, mis on juhtunud Kreekas, ehk siis demokraatia muutub anarhiaks (mida sisuliselt rahvahääletus võib tähendada, sest keskvõimul puuduvad ajud ja rahvas ei pruugi teemast aru saada)
Tere, Indrek
Sellised mõtted levisid Euroopas pärast 1945 aastal lõppenud suurt ja purustavat sõda. Tsiteerin Tony Judt. Pärast sõda. Euroopa ajalugu 1945 aastast. lk.81“Ühes olid aga kõik – nii vastupanuvõitlejad kui ka poliitikud – ühtviisi ühel meelel: on vaja plaani. Kõik sõdade vahele jäänud aastakümnetel juhtunud õnnetused – pärast 1918 aastat käest lastud võimalused, 1929 aasta börsikrahhile järgnenud ülemaailmne majanduskriis, kurnav tööpuudus, vabal konkurentsil rajaneva kapitalismi põhjustatud ebavõrdsus, ebaõiglus ja ebamajanduslikkus, mis tekitasid nii mõnelgi kiusatuse haarata autoritaarne võim, samuti valitseva ülbe eliidi täielik ükskõiksus ja saamatute poliitikute ebakompetentsus – näisid olevat seotud asjaoluga, et katsed korraldada ühiskonda paremini olid täielikult läbi kukkunud. Kui demokraatia taheti panna tööle ja parandada selle mainet, tuli seda planeerida. …“, lk.86 “Nii fasism kui ka kommunism olid edukad tänu ühiskonnas levivale meeleheitele ja rikkaid ning vaeseid eraldavale sügavale lõhele. Kui demokraatiat taheti taastada, tuli hakata tegelema inimeste elutingimustega. Ehk nagu ütles saja aasta eest Thomas Carlyle “kui midagi jäetakse tegemata, juhtub ühel päeval midagi iseenesest ja viisil, mis ei meeldi mitte kellelegi.“…“, lk.91“ Selle asemel, et häälestada ühiskonnakihte üksteise vastu, sidus Euroopa heaoluriik nad kokku tihedamini kui kunagi varem, sest oli nende huvides seda riiki säilitada ja kaitsta. …“
Millised võiksid olla meie mõtted ja tulevikku pürgimised aastal 2011 Eesti Vabariigis, Euroopa Liidus ja Maailmas tervikuna, kui ei eksisteeri enam bipolaarset ehk kahetasandilist maailmakorraldust, mis on asendunud multipolaarse ehk mitmetasandilise maailmaga …?
Rahulikku und ja värvilisi unenägusid soovides
Jaan Luks
Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu kodanik.
PS. Kui uni ei tule, siis ÕUKAT