Mis vahe on Rail Balticul ja Estonian Airil?
by Indrek Neivelt
Eelmise nädala alguses avaldati Riias uuring Rail Balticu tasuvuse kohta. Mul ei olnud varem aega neid materjale lugeda aga vabade päevade jooksul võtsin selle aja.
Selles uuringus ei olnud mulle mitte midagi uut. Pigem vastupidi. Kõik plussid ja miinused toodi kenasti veelkord välja. Ernst & Young oli teinud väga professionaalse töö. Nüüd tahaks veel ka lõppdokumenti näha ja eriti seda osa, kus räägitakse informatsiooni allikatest, millele tuginedes analüüs tehti ja kindlasti ka konsultandi vastutusest.
Rail Balticu esialgne suur idee oli ühendada meid Euroopaga. Viimane analüüs kinnitab seda, et Berliini ega Varssavisse me rongiga sõitma ei hakka. Küll aga Riiga ja Pärnusse. Ka edaspidi oleks Vilniusesse mõistlikum lennukiga lennata kui rongiga sõita. Ehk Euroopa ühendamisest on saanud Baltimaade omavaheline ühendamine. Ja samuti saime veelkord teada, et kaubavedudest on 57-58% transiitkaup. Eesti kauba osa on prognoosis kümme protsenti.
Uuring näitas veelgi, et tegemist on projektiga, millele vähemalt esimesed aastad hakkame peale maksma. Projekt muutub tasuvaks ainult väga optimistlike kauba- ja reisijate koguste juures. Mis oli ka teada. Ja kuna nii palju on erinevaid oletusi kauges tulevikus toimuva kohta, siis on määramatus väga suur. Tõenäoliselt nii hästi ei lähe ja me jäämegi eelarvest sinna raha peale maksma.
Projekt muudeti tasuvaks võttes kasutusele sotsiaalmajandusliku tulu mõiste. Kolme Balti riigi peale on selline sotsiaalmajanduslik tulu lausa kuusteist miljardit. Tõsi kaks miljardit võiks sealt maha lahutada, kuna arvutustes on sees ka Venemaa ja Soome kauba vedajate „ajaline kasum“. Nii, et „kasumit“ jätkub ka kõigile naabritele. Huvitav, miks Rail Balticu vastaseid süüdistati vahepeal Venemaa heaks töötamises? Ernst & Young tõestas ju hoopis vastupidist: Rail Balticu ehitamisega meie idanaabrid hoopis võidavad. Viisakad inimesed vabandaks alusetu süüdistuse pärast.
Analüüsides veel sotsiaalmajanduslikku tulu selgub, et sama efekti saavutaksime ka siis kui me raudteed ei ehitaks vaid paneks transiidile sellise maksu, mis kaubaveod meie teedelt kaotaks. Siis ei oleks ei õhu saastamist ega müra. Kui juba sotsiaalmajandusliku tulu mõõtmiseks läks, siis Riigikogu võiks ka seda alternatiivi kaaluda.
Sotsiaalmajandusliku tulu mõiste sisse toomine avab uue lehekülje meie projektide analüüsis. Nii me võime ära tõestada, et kõik projektid on ühiskonnale kasulikud. Kas keegi tõesti oskab arvutada, et õhusaast oli ühe projekti järgi kuus miljardit aga teise järgi ainult kolm? See on majanduslike projektide hindamisel väga libe tee, kuhu ma ei soovita minna.
Rail Baltic versus Estonian Air.
Vaadates kõiki neid arvutusi ei saa ma aru, mille poolest erineb Estonian Air ja Rail Baltic? Estonian Airi kahjum oli samas suurusjärgus Rail Balticu prognoositavatega. Ainult Estonian Airi makstavad esialgsed summad olid oluliselt väiksemad. Ka Heleniuse-Taskila äriplaani järgi pidi firma paari aasta pärast kasumlikuks muutuma. Rail Balticul läheb tasuvaks muutumiseni mitu korda rohkem aega aga määramatus ning riskid on siin samasugused. Ka Estonian Airi äriplaani kinnitasid firma nõukogu ja valitsus. Rail Balticu korral paneb viimase templi alla Riigikogu.
Estonian Air suurendas oma laienemisstrateegiaga liinide hulka ja sellest oli väga suur sotsiaalmajanduslik tulu. Investorid said paljudest kohtadest mitu korda päevas Tallinna lennata. Lisaks turistid. Rääkimata meie inimeste ajavõidust. Võib vabalt olla, et Estonian Airi sotsiaalmajanduslik kasum oli veelgi suurem kui Rail Balticul. Ometi tõmbasime me sellele strateegiale kriipsu peale ja hiljem käskis Euroopa Komisjon meil firma üldse kinni panna.
Rail Balticu puhul arvestatava sotsiaalmajandusliku tulu loogika järgi peaksime me tunnistama, et Heleniuse-Taskila strateegia Estonian Airis oli õige ja vabandama neile tekitatud moraalse kahju eest. Vabanduseks võiks president neile isegi ordenid anda. Aga kui me arvame, et Estonian Airi strateegia oli vale, siis ei tohiks me uue raudtee ehitusse sentigi investeerida. Sest oma põhimõtetes tuleb olla järjepidev. Ei saa olla nii, et ühes kohas me arvutame sotsiaalmajanduslikku tulu ja teises mitte. Mõlemad on osa meie transpordist.
Mille poolest ikkagi erineb Rail Baltic Estonian Airist?
Minu arvates on erinevus ainult selles, et siis ei osanud Majandusministeerium arvutada sotsiaalmajanduslikku tulu ja piirdus tavalise kasumi-kahjumiga. Ja selle järgi oli miinus ikka miinus. Miks on siis nii, et me tolereerime ebamajanduslikkust raudteel aga mitte lennuliikluses?
Igaks juhuks ütlen lõpetuseks, et ma ei pooldanud ka Estonian Airi suurt laienemisstrateegiat, sest see käis meile üle jõu. Ütlesin seda omavahelistes vestlustes enne otsuse tegemist ka paarile valitsusliikmele. Samamoodi ei toeta ma ka Rail Balticut, sest see käib meile samuti üle jõu. Mulle meeldiks väga kord aastas Riiga kiirrongiga sõita aga see ei ole mõistlik. Nii nagu ei ole otstarbekas ka otselend Tallinnast New Yorki või Kajaani.
Erinevalt paljudest toetan ma väga Nordica tänast strateegiat. Loodan, et Nordica juhid ei näita meile paari aasta pärast slaide, kus nad räägivad miljarditesse ulatuvast sotsiaalmajanduslikust kasumist.
Ja lõpetuseks oleksin väga tänulik kui keegi seletaks mulle ära, mis vahe on Estonian Airi ja Rail Balticu sotsiaalmajanduslikul tulul ja miks me ühte teeme ning teist mitte?
Kommentaarid
Tänud, Indrek, päikeselise Kevadpühapäeva sellele mõtisklusele pühendamise eest! Võrdlus Estonian Airiga paneb ehk kellegi veidi laiemas kontekstis sellele protsessile kaasa mõtlema. Raudtee majandamise teema tundub lõviosale Eesti avalikkusest tuttavamast tuttav olema. Vene transiit oli halb ja parem ongi, kui seda pole. Mis sellest, et teenis riigile korralikku kasumit ja pidas üleval nii raudteed kui reisirongiliiklust. Euroopa rööpmelaiusega täiesti uus reisiraudtee Leetu on aga just see, mida me vajame. Vajame seda rohkem riigikaitsest, sisejulgeolekust, tervishoiust ja sotsiaaltoetustest abivajajatele. Mis sellest, et selle Baltikumi siseraudtee esialgseks planeeritud kahjumiks on juba täna ette kavandatud -3,96 miljardit €. Mis sellest, et selle uue raudtee ülalpidamiskohustus viib meie elukalliduse kosmilisele kasvukiirusele ning me ise jääme seetõttu tuntavalt vaesemaks. Võimalus sõita rongiga kahe tunniga Tallinnast Riiga kaalub selle kõik üle!
Aitäh, härra Neivelt, et võtsid selle aja, ja ütlesid välja selle, mis oligi vaja välja öelda. Kui sinna juurde veel see kahju arvestada, mis projekt loodusele kaasa toob, siis justkui ei olegi midagi lisada.
Kas on olemas sarnane analüüs olemasoleva raudteetrassi rekonstrueerimise maksumuse ja mõjude kohta?
Ernst & Young on välja toonud, et Rail Baltica projekti sotsiaalmajanduslikud tulud on 16,22 miljardit eurot.
Nende hulgas on näiteks sääst
3,27 miljardit õhusaaste vähenemisest,
3,02 miljardit kliimamuutuste leevendamisest,
2,87 miljardit ajavõit kaubaveol,
2,41 miljardit ajavõit reisijateveol,
2,38 miljardit sääst isiklikelt transpordikuludelt,
892 miljonit tulu turvalisuse parandamisest ja
843 miljonit müra vähendamiselt.
Võiks ju kirjutada veel, et
8,798 miljardit suhete paranemiselt
2,42 miljardit metsloomade kasvuhoone gaaside vähenemiselt
3,42 miljardit esteetilise vaate pealt
jne
Õhusaaste vähenemise argument ja veel nii suurtes mahtudes, ei pea Eesti puhul paika. Vähemalt mitte niikaua, kuni me elektrit põlevkivist toodame.
Väga tabav võrdlus. Olen välja hõiganud ka veel sellise võrdluse, et hinnanguliselt on sama kulukas tooriumil põhineva vedelsoola tuumareaktori väljatöötamine. Selle tulemusena leiaksime 1m3 oma tagaaia mullast 30m3 nafta jagu energiat (maailma keskmine). Lisaks saaksime müüa tehnoloogia baasil jaamade püstitamist. Paljud Eesti inseneribürood saaksid luua uusi seadmeid mida sellise jaama tarbeks vajame… Väidetavalt sobivad sellisele jaamale kütuseks ka tänaste reaktorite jäägid, mida on tohututes varudes.
Ma kahtlustan et riik oleks hea meelega Estonian Airi edasi toetanud, et võimalikult palju mõistlikke otselende käigus hoida, kui riigiabi reeglid oleks lubanud. Kas lennunduse ja raudtee puhul on riigiabi reeglid pigem sarnased või erinevad?
Täiustan siin seda transiidi maksu osa. Kui RK peaks kehtestama raskeveokite maksu, siis Finnlines aplodeerib sellele otsusele. Soomest ei tule siia ükski transiidi raskeveok vaid läheb Hankost õhtul laevale ja on hommikuks Poolas. Meie, aga ägame järjekordses hinnatõusus ja kuuleme kuidas meie tootlikus on väike ja kahaneb.
Suur tänu toetamast rahva arvamusi! M.O.T.T.
Loodan väga, et Riigikogul on nüüd teha vaid üks ühine otsus – ei RB-le.
Villu Kivinukk- Ma just eelmisel nädalal muhelesin Soomes analoogilist mõtet Finnlines’i majasuuruse reklaami ees mõteldes. Sõnum oli sellel lihtne “Aastaringselt autoga Saksamaale” :)
Lgp. Indrek!
Vahe on ju selge RB-le annab raha EL, EA-le ei tohtinud ka Eesti Vabariik oma raha kulutada!
Head lugejad-kaasamõtlejad. Artikli tuumaks on sotsiaalmajanduslikud kasud. Mille poolest erinevad Rail Balticu sotsiaalmajanduslikud kasud Estonian Airi sotsiaalmajanduslikest kasudest? See on keskseks küsimuseks.
Ma proovisin välja tuua ühe vildaka sotsmajandus mõtlemise selle RB kohta mis on. Jah, raske transport võib jääda väiksemaks, aga see ei liigu mitte RB peale vaid laevadele. RB jääb sellega veel suuremasse raha hätta, sest neil ei ole kaupa. Paberil saame me rääkida, et näete meil on nüüd saaste nii ja nii palju väiksem ja oleme ehk säästnud ka mõne elu. Mis aga jäätakse rääkimata, et see kõik on RB veel kallimaks teinud maksumaksjale. Kui läbi häda võib endist Eesti õhu sotsiaal majanduslikku mõju seletada ühenduste puudumisega euroopa sõlmedega, siis RB puhul see mitte kuidagi ei kehti. Ei teki ka eriti suuremat sünnergiat balti riikide vahel, sest meil ei ole distants ammu takistuseks kuna on video koosolekud ja muud IT alased lahendused. Need kes ei oska praeguseid tehnilisi lahendusi kasutada ei oska ka selle RB-ga midagi peale hakata. Kui Pärnu linnapea kiitis kui kasulik on RB Pärnule, siis toon siia ühe väga naljaka asja. Selle aasta juulis pärnusse saabuv kruiisi laeva turistid viiakse bussiga Viljandisse.
RB hakkab ka järjest rohkem sarnanema Trooja hobusega.
Huvitav, mitu miljardit arvestati sellele, et kasumit teenivad transpordiga tegelevad kohalikud väike ettevõtjad asendatakse suures piires välismaise kahjumit teeniva suurettevõttega.
Samuti oleks huvitav näha arvutust, kui palju läheb kallimaks teede ehitus ja muu ehitussektor, kui suur osa meie kohalikust ehitustoormest RB ehituse tarbeks läheb. Sisetunne ütleb, et ilma loodust reostamata meil ei jätku seda isegi ainult RB tarbeks.
Kahju, et Indrek Neivelt pole peaminister, ilmselt jääks palju lollusi ära.