Rail Baltic: kindlustunde saamiseks müüme aktsiaid erasektorile
by Indrek Neivelt
Rail Balticu üle kahtlesin ma siinsamas blogis poolteist aastat tagasi. Ei uskunud ma siis ega usu ka täna, et see piisavalt kasutust leiab ja ära tasub. Tänaseks oleme jõudnud olukorda, kus isegi olemasolevale raudteele on vaja hakata peale maksma. Seda poleks ma küll mõni aasta tagasi uskunud, et peame hakkama Eesti Raudteele peale maksma. Lennuliiklusele maksame. Praamidele maksame. Siseriiklikust rongiliiklusest ja tasuta ühistranspordist rääkimata. Aga maksjaid jääb iga aastaga vähemaks.
Täna tundub, et Rail Balticu projektis uskujaid on veelgi vähemaks jäänud. Reisijate vedamisse ei usu enam ka asjamehed ise. Ja pealegi lendab nüüd Berliini ka otselennuk. Poolteist tundi ja oled kohal. Väga mugav. Ja hinnalt odavam kui raudteed mööda sõita.
Kaubavedu on kogu aeg selline udune olnud. Üldiselt ei ehitata kaupade vedamiseks raudteed mereteega paralleelselt. Sest merd mööda kaupa vedada on alati oluliselt odavam.
Siis on veel argument, et soomlased on väga huvitatud ja nemad hakkaks oma kaupa raudteed mööda vedama. Ma kahtlen selles väga. Aga kui see oleks tõsi, siis ei oleks ju midagi lihtsamat kui võtta Soome raudteefirmalt garantii vähemalt poolele vajaminevast kaubavoost. Kui keegi tahab kaubanduskeskust ehitada ja pangast laenu saada, peab ta tooma tulevaste suuremate rentnikega eellepingud. Selleks, et riskid oleksid maandatud. Nii käituvad kõik korralikud pangad üle maailma. Aga kaubanduskeskus on võrreldes raudtee projektiga väga pisikene.
Ei ole midagi loogilisemat kui oma potentsiaalsetelt klientidelt vajalike kaubakoguste kohta korralik garantii võtta. Mitte lihtsalt kiri aga garantiikiri. Ja kui partnerfirma ei ole piisavalt tugev, siis tuleks ka pangagarantii lisaks. Erasektoris ei saa keegi sellist summat jutuga, et naabrid on väga huvitatud. Nõutakse garantiisid. Piinlik on sellist asja isegi meelde tuletada.
Sellega seoses on mul ettepanek vajaliku omafinantseeringu jaoks kaasata eraraha. Selleks, et viia kogu diskussioon projektist uuele tasemele. Muidu on nii, et ühel päeval loeme lehest, et riik võttis raudtee finantseerimiseks mitusada miljonit eurot laenu.
Investeerimist ootavat raha erasektoril jätkub. Kõik kohalikud investeerimispankurid räägivad, et inimestel seisab liiga palju raha pangakontodel ja börsil on vähe firmasid. Korraldame aktsiate avaliku müügi ja paneme aktsiad börsile. See oleks ka lakmuspaberiks saamaks aru, kas projekt on elujõuline või mitte. Kas seda raudteed ka tegelikult vaja on või mitte. Missugustel tingimustel ja missuguste garantiidega sinna raha investeeritaks? Kas asjaga tegelenud ja tegelevad avaliku sektori töötajad oma isiklikku raha paneks sellesse projekti? Ja kui paneks, siis mitme kuu palga? Kas pensionifondid sinna meie ühist raha investeeriks?
Kokkuvõttes kutsun üles olema võõra rahaga käitumises teistele eeskujuks. Ja saamaks kindlustunnet, et oleme raudtee ehitamisega õigel teel, müüme aktsiad ka erasektorile. See viiks diskussiooni hoopis uuele tasemele.
Kommentaarid
Tuumakad küsimused. Hea vastus neile sõltub aga eesmärgipüstitusest küsimuste sõnastamisel.
Kui eesmärk on Rail Balticu IPO-ga ilmekalt tõestada, et erasektor pole valmis sedavõrd küsitava perspektiiviga investeeringut oma rahaga toetama ja järelikult peaks ka avaliku sektori otsustajad pidurit tõmbama, on ettepanek esitatud õigel ajal.
Kui aga lähtuda arusaamast, et see ülikallis projekt on pikas perspektiivis õigustatud (kuna loob Balti riikidele ja ehk siiski ka Soomele uued võimalused reisijate ja kaubaveoks ning läbi parema füüsilise ühenduse muu Euroopaga parandab ka meie julgeolekupositsiooni), siis on börsileminekust veel vara rääkida – enne tuleks riikidel luua usalduslik foon ja viia projekti nii kaugele, et poliitiline turbulents seda enam ei kõigutaks.
Sven Soiver argumenteerib samal teemal tänases 03.07.2015 EPL-s. Jään arvama, et see on kokkusattumus.
Tervist, Indrek!
Olen Teid ikka nö märganud ja aeg-ajalt ikka seetõttu, et “eelistate” ühiskonda huvitavate või huvitada võivate teemade üle arutleda.
Mulle ka meeldib – nii esimene kui ka teine:)))
Kõikide nende “lugude” moraal päädib siiski tõdemusega, et nn riigimehelikkust neis või teistes otsustustes absoluutselt ei ole. On üksnes huvid – riigimehelikkusest väga kauged huvid.
Positiivne on muidugi see, et varem või hiljem muudavad “kõik” oma “positsioone” – põhjuseks praktiline elu ja tõdemus, et “matemaatik” võib teinekord või mõnikord eksida aga – “matemaatika” ei eksi – lihtne!
Konkreetse “teema” kontekstis meenub meie hulgast lahkunud Ardo Aasmäe “vastuväitlus” ühes telesaates, mis päädis “huvigruppide” hapu näoga ning oma “positsioonide” kaitset nende poolt sellele sisuliselt ei järgnenudki.
Seega, soovin edaspidist edu misiganes “teemade” püstitamisel ja/või käsitlemisel aga – “töösse” võetakse need seisukohad niikuinii – küsimus on ainult selles, et millal – kas kohe, aasta pärast või aastakümne pärast, onju. See tähendab muidugi, et ka “loorberipärjast” peate suu puhtaks pühkima – keegi läks “kabinetti” oma arvamusega, tuli kabinetist välja “ülemuse arvamusega” ning laotas selle “ülemuse arvamuse” ajakirjanduslikule ja poliitilisele “letile” justkui enda oma. Niisiis, elu ongi just nagu ta on – kui tahad endale raha teenida, ei takista peaaegu keegi. Kui tahad endale ja riigile raha teenida, takistavad peaaegu kõik. Kui tahad üksnes riiki teenida – on vastu praktiliselt kõik – lihtne:)))
Tervitades,
Erkki
Arvan, et Rail Baltiku esmaülesanne on Euroopa ühendamine ja sõjalne kaitse. Kõik muu tuleb hiljem ja kindlasti. Ei ole suured targad ette näinud paljusid asju, mis hiljem õitsele löövad….